Buradasınız : FAALİYETLERİMİZ

ESİDER, ÜYELERİNİ "İŞ HUKUKU" KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

ESİDER, ÜYELERİNİ

ESİDER, üyelerine yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. Esenyurt Pelit Restaurant'ta gerçekleştirilen son toplantının konusu "İş Hukuku" oldu.

ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu'nun ev sahipliği yaptığı toplantıda İş Hukuku Enstitüsü firmasının yetkilileri, aralarında İSİFED Başkanı Mehmet Sandal ve BEYSİAD Başkanı Dr. Metin Yılmaz'ın da bulunduğu çok sayıda sanayici ve iş adamına, iş hukuku ile ilgili son derece önemli bilgiler aktardılar. ESİDER üyelerine yönelik olarak sıkça gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantılarının en sonuncusun geçtiğimiz ay gerçekleştirdi. Esenyurt'ta bulunan Pelit Restaurant'ta gerçekleşen yemekli toplantıya ESİDER Yönetim Kurulu Başkanı Muammeroğlu, İSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dandal, BEYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık yüz kadar sanayici ve iş adamı katıldı.

Ev sahibi sıfatıyla toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ESİSER Başkanı Muammer Ömeroğlu, konuklara katılımlarından dolayı teşekkür edip "hoş geldiniz" derken, İş Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Avukat Naciye Uçar'a da katılımı ve vereceği değerli bilgiler nedeniyle teşekkür etti. ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu: "Hukuki anlamda bilgi eksikliği olumsuz sonuçlara neden olabilir." Bilgilendirme toplantılarının önemine değinen Ömeroğlu, iş adamı ve sanayicilerin vakitlerinin değerli olduğunu, ancak bilgilendirme toplantılarında ele alınan konuların her sanayici, iş adamı ve işveren tarafından mutlaka bilinmesi gereken hayati konular olduğunu belirtti.

Mevzuat, çeşitli iş ve ticaret yasalarıyla ilgili bilgisizliğin işverenlerin başına ciddi işler açtığını söyleyen Muammer Ömeroğlu; "Ticaret ve çalıştığımız alanla ilgili bilgi sahibi olmak başarı için tek başına yeterli değil. Bugün kimi onlarca, kimi yüzlerce insan çalıştıran işverenler, ticaret kanundan tutun da işveren ve çalışanlar hakkındaki yasa ve mevzuatlara kadar birçok konuda bilgi sahibi olmalıdır" dedi. Muammer Ömeroğlu: "Kimi zaman haklı olduğumuz halde ciddi tazminat ve cezalar ödemek zorunda kalıyoruz" İş yaşamında birçok hukuki sorunla karşılaşıldığının altını çizen Ömeroğlu, bu konularda bilgi sahibi olunması durumunda, hukuki sorunların doğmasının engellenebileceğini ve sanayicilerin enerjilerini hukuksal problemlerin çözümüne değil, işlerine ayırabileceklerini; bazı durumlarda ciddi tazminat ve cezalar ödemek zorunda kalınmayacağını da belirtti. Ömeroğlu, işçi ile işveren arasındaki anlaşmazlıklarda mahkemelerin genelde işçi lehine yaklaşım sergilediğini, birçok durumda işverenlerin haklı olsa da mağdur edildiğini de söyledi.

Yeni Ticaret Kanunu'nun sanayici ve iş adamları tarafından henüz yeterince bilinmediğini, sadece çek kanunu gibi spesifik birkaç konu üzerine tartışıldığını hatırlatan Muammer Ömeroğlu; "Hukukta kişiler kendilerini 'ben bunun hukuka aykırı olduğunu bilmiyordum' diyerek savunamaz. Dolayısıyla bir bilene danışmak, en azından iş adamı ve işverenler ile ilgili konuları bir bilene danışarak öğrenmek çok önemli bir gerekliliktir." dedi.

ESİDER Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ömeroğlu, konuşmasının sonunda katılımcılara ve İş Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Avukat Naciye Uçar'a tekrar teşekkür ederek sözü "İş Hukuku Uygulamalarında İşverenin Güncel Sorunları" başlıklı konuşmasını gerçekleştirmesi üzere Avukat Uçar'a bıraktı. Avukat Naciye Uçar: "İşverenler mevzuata hakim ve uygulamada deneyimli profesyonellerden destek almalı" Avukat Naciye Uçar, işveren sorunlarına değindiği konuşmasında, sanayicileri; yeni yasalar, işverenlerin temel sorumlulukları ve işçi – işveren arasındaki hukuki noktalarla ilgili konularda bilgilendirdi. Avukat Uçar, iş hukuku uygulamalarının mantığını anlattığı konuşmasında; ''Bilindiği üzere işverenler açısından iş hukuku uygulamaları son derece önemlidir.

Zira işverenler çoğu zaman çalışanların bütün haklarını ödemelerine, hatta ibraname almalarına rağmen, işçinin hakkı olmayan aşırı ödemeleri yapmak zorunda kalmaktadır. Bu sunumun amacı, bunun bir kural olmadığı ince ve profesyonellik gerektiren uygulamalarla bunların önüne geçilebileceğini göstermektir'' dedi. Sunumunun ardından iş adamları ve sanayicilerin iş hukuku ile ilgili sorularını da yanıtlayan Uçar, işverenlerin tüm süreçte mevzuata hakim ve uygulamada deneyimli profesyonel desteğe ihtiyacı olduğunu da vurguladı.