Buradasınız : FAALİYETLERİMİZ

İMAR BARIŞI ÇALIŞTAYI

İMAR BARIŞI ÇALIŞTAYI -

"Tüm Yönleriyle İmar Barışı Çalıştayı" Hilton Garden Inn Otel'de gerçekleştirildi

Esenyurt İşadamları Derneği ve Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü tarafından düzenlenen çalıştaya Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Eren KAYA, İSİFED Başkanı Muammer ÖMEROĞLU,GHE Başkanı Av. Ali YÜKSEL ve GHE Kurucularından İMPO İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin OFLAZ ile çok sayıda sanayici katıldı.

Çalıştayın açılışını ve moderatörlüğünü yapan ESİDER Başkanı Fevzi TOROLSAN yaptığı açılış konuşmasında, ''Yasanın çıkmasıyla bölgedeki bilgi ihtiyacının arttığını belirterek ESİDER olarak GHE ile birlikte konuyu ele almak ve sanayicilerin sorularını yanıtlamak istiyoruz. Üyelerimiz ve bölge sanayicilerimizden hatta çevre ilçelerden gelen yoğun ilgi nedeni ile çalıştayın 2. Bölümünü Eylül ayı içerisinde yapacağız. Konuya bizim gözümüzden bakarak yorum yapacak ve hassas noktaları gündeme getirecek olan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsüne ve program öncesinde yatığımız görüşmelerde de samimi desteklerini sunan Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Eren KAYA' ya teşekkür ediyorum'' dedi.

Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Eren KAYA, ''Yasa ve hükümler bina ve arsa sahiplerini nasıl etkileyecek sorularıyla ilgili sanayici ve iş insanlarıyla bilgileri paylaşarak, bölge sanayicilerimize her zaman yardımcı olacağını'' ifade etti.

"ŞEHRİN YENİDEN PLANLANMASI"

Yaptığı sunumda bugüne kadar birçok şehrin imar planlamasında görev aldığını belirten İMPO İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin OFLAZ, "Bugün bir şehrin planlamasını yapabilmek için 25 yıl sonrasını hayaledebilmek gerekiyor. Kentsel dönüşümde önemli rol şehir planlamacılarına düşmektedir. Kentsel dönüşüm dediğimiz şey şehrin yeniden planlanması, yeniden etaplanması gelişme eğilimlerinin belirlenmesidir" dedi.

KANUN NE GETİRİYOR?

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali YÜKSEL, "Kanun ile ilgili bilgi verdi.Öncelikle kanunda bina değil yapı kavramı var. Bunun anlamını iyi düşünmek gerekiyor. Yasanın 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış kaçak, ruhsatsız, ruhsata veya eklerine aykırı yapılar için geçerli olduğunu, 31.12.2017 tarihinden geriye doğru hangi tarihte yapılan yapının kapsama gireceği belirtilmediğinden 1900 yılında veya daha önce yapılmış bir yapının da bukapsama girdiğini'' belirtti.

Konuşmaların ardından çalıştay soru-cevaplarla son buldu.