Buradasınız : FAALİYETLERİMİZ

ESİDER İŞGELİŞTİRME VE PİYASA ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE SIRBİTAN'DAYDI

ESİDER İŞGELİŞTİRME VE PİYASA ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE SIRBİTAN'DAYDI - ESİDER olarak bölgemiz işadamlarını dünyanın farklı pazarlarında iş çevreleri ve resmi kurumların yetkilileri ile doğrudan buluşturarak yeni ticari fırsatlar oluşturma amacıyla  üyesi olduğumuz İSİFED (İstanbul sanayici ve işadamları Federasyonu) çatısı altında üye deneklerinin de katılımı ile iş seyahatlerinin onbirincisini Sırbistan'a yaptık.

ESİDER olarak bölgemiz işadamlarını dünyanın farklı pazarlarında iş çevreleri ve resmi kurumların yetkilileri ile doğrudan buluşturarak yeni ticari fırsatlar oluşturma amacıyla üyesi olduğumuz İSİFED (İstanbul sanayici ve işadamları Federasyonu) çatısı altında üye deneklerinin de katılımı ile iş seyahatlerinin onbirincisini Sırbistan'a yaptık.

Yakın bölge ülkelerinden başlayarak Suriye, Gürcistan'dan başlayarak Bulgaristan, ,Romanya, Kosova, Arnavutluk vd. Balkan ülkeleri ve en son Fas ve İspanya'ya kadar uzanan bölgemiz ve ülkemiz için potansiyel iş imkanlarının olabileceği ülkeleri ziyaret ediyoruz. Burada yaptığımız gerek yerel organizasyon ve resmi makamlar gerekse büyük elçiliklerimizi ziyaret ederek işadamlarımız için en üst düzeyde temaslar sağlıyor, edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Aynı zamanda Katılan arkadaşlarımız B2B toplantılarında potansiyel partnerlerle de doğrudan temas kurabiliyor. Çoğunluğu KOBİ'lerden oluşan bölgemiz ve Türkiye Sanayisinin yöneticileri olarak yoğun günlük çalışma temposunda dış dünya ve ihracata adım atmanın ne kadar büyük bir adım olduğunu hepimiz biliyoruz.Bu ziyaretlerin üyelerimizden halen orada iş yapmakta olanlar için değerli ilişkiler gelişmesine yardımcı olduğu gibi yeni fırsatlar yakalayan dostlarımızı da gördükçe ülkemizin tanınması ve kalkınması için isabetli olduğunu mutlulukla idrak ediyoruz.Sırbistan Cumhuriyeti'ne 02-04 Mayıs 2018 tarihleri arasında yaptığımız ziyarette ülkenin 7,5 milyon eğitimli nüfusu ile geçmiş tarihimizden gelen dil, yaşam tarzı, kültürel yakınlıklar dikkatimizi çekti. Bizlere karşı sempati ve yakınlık gördük. %2-3 civarında enflasyon %3.5 büyüme ve bütçenin %1,2 artı verdiği stabil bir ekonomi, turizm ve hizmet sektörü başta olmak üzere tarım ve %25 sanayiye dayalı. IT sektörünün gelişmekte olduğu ülke tekstil, gıda, sanayi ve çeşitli tüketim ürünleri için önemli bir alıcı durumunda.AB ile ortaklık görüşmelerine 2014 yılında başlayan Sırbistan sahip olduğu serbest ticaret anlaşmaları ile Balkanlar , Avrupa ülkeleri, Rusya kısmen USA için önemli bir kapı durumunda. Ortalama brüt maaşların 400EUR civarında olduğu ülkede Avrupa firmaları şimdiden yatırımlara başlamış durumdalar. Yatırımları desteklemek için vergi muafiyeti ve hibeler ile yatırım teşvikleri cazip halde planlanmış. Son yıllarda vize kolaylığı nedeni ile ülkemiz insanı tarafından ilgi gören ülkede Türk yatırımcıları da tekstil, gıda, tarım makinaları vb. alanlarda yatırım yapmaktalar.Üyelerimizden Kurtsan A.Ş.'nin de ülkede ticaretle başlayan, beş yıl öncesi de doğrudan yatırıma dönüşen bir girişimi mevcut. Firma sahibi Ahmet Kurt Beyin tecrübelerine dayanarak ülkede çalışma ortamının uygun olduğu, bürokrasinin yardımcı ve kolaylaştırıcı olduğu bilgisini aldık. Özellikle oturmuş devlet yapısı nedeni ile sistemin iyi çalıştığını ve problem yaşamadığını anlattı.Kendisine tebrik ve başarı dileklerimizi ilettiğimiz değerli dostumuz Ahmet Kurt'un Esenyurt'umuz ve ülkemizi temsil etmesinden duyduğumuz gururla ülkemize döndük.Bu seyahatin bizlerin zihninde bir ışık yakması yanında kısmen eşlerimizin de katılımı ile gerçekleştirmemiz ve ailelerin tanışması sayesinde değerli ve seçkin dostluklara da vesile olduğunu görmek bizi ayrıca mutlu etmekte.Fevzi Torolsan