Buradasınız : FAALİYETLERİMİZ

ESİDER, ESENYURT BELEDİYE BAŞKANI NECMİ KADIOĞLU'NU AĞIRLADI

ESİDER, ESENYURT BELEDİYE BAŞKANI NECMİ KADIOĞLU'NU AĞIRLADI -  ESİDER'İN Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nu ağırladığı toplantıda Esenyurt'un sorunları ve çözümü yolunda gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan icraatlar anlatıldı. Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu eğitimden sağlığa ve alt yapı hizmetlerine kadar belediyenin tüm icraat ve projelerini ESİDER üyesi sanayicilere anlattı. ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu ise ev sahibi sıfatıyla yaptığı açılış konuşmasında ESİDER'in gerçekleştiği projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

ESİDER'İN Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nu ağırladığı toplantıda Esenyurt'un sorunları ve çözümü yolunda gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan icraatlar anlatıldı. Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu eğitimden sağlığa ve alt yapı hizmetlerine kadar belediyenin tüm icraat ve projelerini ESİDER üyesi sanayicilere anlattı. ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu ise ev sahibi sıfatıyla yaptığı açılış konuşmasında ESİDER'in gerçekleştiği projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Tay Koleji'nde gerçekleşen toplantıya ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu, İSİDEF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erhan İbak, İSİDEF ve SANDER Yönetim Kurulu Üyeleri Nesimi Kesen ve Mustafa Eren ile birlikte çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.

Topluca yapılan sabah kahvaltısının ardından konferans salonuna geçilmesiyle başlayan toplantıda ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu, açılış konuşmasında ESİDER'i, toplantının amacını ve ESİDER'in son 1 yılda hayata geçirdiği proje ve icraatları anlattı.


Muammer Ömeroğlu: İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile önemli projelere imza attık.
Muammer Ömeroğlu, eğitime ayrı bir önem verdiklerini ve Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Ömeroğlu; "Okullarda alan değişikliklerinin yapılması ve ihtiyacımız olan ara eleman gücünün sağlanması yönünde Milli Eğitim'le ortak çalışmalar gerçekleştirdik. Şu anda Milli Eğitim'de ar-ge bölümü kuruldu. Meslek okullarındaki alanlar sanayicinin taleplerine göre değiştirilmekte. Eskiden biz birçok konuda vasıflı eleman bulamazken, öğrenciler ise bizim istihdam noktasında ihtiyaç duymadığımız alanlarda eğitim görüyordu. Müfredat ve bölümlerin bizlerin ihtiyaç ve talepleri yönünde değiştirilmesi oldukça olumlu bir adım olmuştur. Atılan bu adımın meyvelerini 3 – 4 sene sonra alacağız. Sanayicilerin ihtiyaç duydukları alanlarda yetişen gençlerimiz daha rahat iş bulacak ve her iki taraf da atılan bu adımlardan faydalanacak" diye konuştu.


"İSİDEF'le birlikte her sene 1-2 ülkeye iş gezisi gerçekleştirmeyi planlıyoruz."
Ömeroğlu, İSİDEF ile birlikte gerçekleştirdikleri Suriye gezisine de değinerek sözlerine şöyle devam etti: "Aralık 2010'da 27'si sanayici 40 kişilik Suriye gezisi gerçekleştirdik. Suriye Başbakan Yardımcısı Sayın Dardari Başta olmak üzere, birçok üst düzey yetkiliyle görüşmeler yaptık. Gezi, beklediğimizden daha olumlu oldu. Diğer ülkelere de iş gezileri düzenleyeceğiz. İSİDEF ile birlikte senede en az 1-2 ülke gezisi gerçekleştirmeyi planlıyoruz." Ömeroğlu, Suriye gezisinin beklentilerin üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini belirterek; "Suriye gezisinin sonucunda orta ölçekli işler yapılabileceğimiz beklentisindeydik. Ancak beklentilerimizin de ötesinde büyük ölçekli işler çıktı karşımıza. Bundan büyük mutluluk duyduk. İSİDEF ile beraber ilk olarak bir diğer komşumuz İran'a gitmeyi de planlıyoruz" diye konuştu.

"ESİDER İş Dünyası dergimiz ve internet sitemiz hayata geçti"

ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu, yayın hayatına yeni giren ESİDER İŞ Dünyası dergisi ve ESİDER'in internet sitelerinden de bahsetti. Ömeroğlu, internet sitelerinde Esenyurt'ta ikamet eden ve iş arayan vatandaşların CV'lerini girebileceği, sanayicilerin de eleman ilanı verebileceği bir bölüm olduğunu ve faal olarak çalıştığını da belirtti.


ESİDER'in üye sanayicelere sağladığı avantajlara da değinen Ömeroğlu, OPET Benzin istasyonlarında ESİDER üyelerine yüzde 5 – 7 oranında indirim yapıldığını da kaydetti.


ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu'nun ev sahibi sıfatıyla yaptığı açılış konuşmasından sonra söz alan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da konuşmasına toplantıya ev ahipliği yapan Tay Koleji ve ESİDER'e teşekkür ederek başladı.


Necmi Kadıoğlu: "Esenyurt, aktif bir eğitim merkezi haline dönüşüyor."
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da konuşmasına eğitim alanındaki icraatler ile başladı. Esenyurt'un eğitim alanında önemli bir gelişim gösterdiğini kaydeden Kadıoğlu, Bahçeşehir Koleji'nin sahibi Enver Yücel'in ve başka birçok eğitim kurumunun Esenyurt'ta da özel okullar açmak istediklerini kendisine ilettiklerini söyledi. Eğitime çok önem verdiklerini ve Esenyurt'un bu alanda ciddi bir aşama kaydetme yolunda olduğunu belirten Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de benzeri olmayan Özürlüler Koleji'nin kaba inşaatı bitti, yakında açılışını gerçekleştireceğiz. Hemen yanıbaşımızda bulunan Aydın Üniversitesi'nin belli bölümleri açıldı. Haramidere'nin yakınında Özel Alman Üniversitesi'nin inşaatı bitti ve yakında açılacak. Sanayicilere yönelik nitelikli ara eleman temin edebilecek bir meslek okulu da açacağız. Bir de Esenyurt Üniversitesi kurduk. Esenyurt artık aktif bir eğitim merkezi haline dönüşüyor. Sanayicilerimizle birlikte de çalışarak okulları temiz bir şekilde açıyoruz. Ş an 20 tane eğitim kurumlarının yerleşebileceği temiz şekilde arsamız elimizde mevcut.">


Birçok park ve sportif alanlar oluşturuldu


Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, slayt gösterisi eşliğinde Esenyurt'ta oluşturdukları parklardan da bahsetti. Yedi sene Esenyurt'un varoş olarak tabir edilebilecek bir yerleşim merkezi oldağunu belirten Kadıoğlu, 124 dönüme kurulu Şehitler Parkı'nın en az bir saatte gezilebilecek ve paintball da oynama alanı bulunan bir park haline getirdiklerini kaydetti.


Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Havana Parkı, Cumhuriyet Parkı, Osmanlı Parkı ve Mehmet Akif Ersoy Parkı hakkında da bilgiler veren Kadıoğlu, bu parklarda aileler, çocuklar ve gençler için birçok sportif ve sosyal alanlar oluşturulduğunu slayt destekli sunum eşliğinde anlattı. Şehitler Parkı ile Haramidere arasındaki bölgede dere ıslah çalışmalarının yapıldığını ve bu bölgenin artık daha temiz ve steril olduğunu kaydeden Kadıoğlu, Kıraç ve Evren Sanayi Bölgelerindeki dere boyu ıslah çalışmalarının da devam ettiğini belirtti. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, tüm dere boyu ıslah çalışmaları bittikten sonra bölgeyi meyve bahçesi haline getireceğini ve şehir parkları hariç 1000 dönümden fazla meyve bahçesi olacağını umduğunu da kaydetti.


"Türkiye'de bu çapta hastane yapan tek belediyeyiz"
Önemli sorunlardan birinin de sağlık olduğunu ve gördükleri eksiklik üzerine bir hastane ve bir de sağlık ocağı yaptıklarını da belirtti Kadıoğlu. Türkiye'de bu çapta hastane yapan tek belediye olduklarını belirten Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Hastanemiz 11 bin metrekarenin üzerinde bir alana kurulu, 3 bin – 5 bin arası yataklı bir araştırma hastanesi olacak. Kızılay'a da bir hastane yapmıştık. Adı Kızılay ama devlet hastanesi gibi çalışıyor. Özürlüler ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi var. Kadın ve aile sağlığı merkezi ve sağlık ocakları 22 tane. Yarım halde bırakılmış inşaatları tamamlandık, mahkemelik olanları hallettik."


Kıraç'a 2. bir stadyum ve termel yüzme havuzu yapılacak
Spor alanında gerçekleşirecekleri projeleri de anlatan Kadıoğlu; Kıraç'ta ikinci bir stadyum yapacaklarını, aynı bölgede asfalt ve park çalışmalarınında tamamlanacağını belirtti. Kadıoğlu; Kıraçta ikincisini yapacakları termal sulu yüzme havuzu ve banyoların olduğu spor merkezinin de müjdesini verdi.


"Kiptaş Projesine çok önem veriyoruz"


KİPTAŞ 5 projesine değinen ve bu projeye çok önem verdiklerinin altını çizen Necmi Kadıoğlu; projeyi Esenyurt'u varoş olmaktan çıkartan bir proje olarak nitelendirdi. Kadıoğlu; proje kapsamında yeni belediye binası, Esenyurt ilçe emniyet, kaymakamlık binalarının yanı sıra 3 katlı bir çarşı ve altında da 3 katlı otopark olacağını ve kat karşılığı yaptırılacak bu büyük projenin gerçekleştirilmesinde belediyeden hiç para çıkmayacağını da belirtti.


Kadın konukevi yapacağız

Kadın sığınma evi kalkıp yerine kadın sığınma evi yapacaklarını da belirten Kadıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: Avrupa Birliği ve Amerikalı uzmanların tavsiyelerine göre dizayn edilmiş bir kadın konukevi olacak. Başka şehirlerden iş için gelmiş ama otelde kalmak istemeyen bir kadın da parasını ödeyerek otel gibi bu konukevinde kalabilecek. Yakında bu kadın konukevi projemiz ihaleye çıkacak ve bir sene içinde de tamamlanmış olacak." belirtti.


Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, konuşmasının ardından sanayicilerin sorularını da yanıtladı. Kadıoğlu, "Evren Sanayi Sitesi'nin farklı birimler tarafından (İSKİ , Akkoza vs) alınacağı söyleniyor. Esnaf gerçekten çok tedirgin ama kimse de alamıyor. Gerçek yetkili olan sizden bu konuyla ilgili bilgi alabilir miyiz?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: "Garanti Koza Projesi çerçevesinde Evren Sanayi Sitesi'nin üst kısmı alındı. Orası doldurulmuş sanayi. Yani yıkarsan orayı bir daha yapamazsın. Yıkılırsa elbette ben de bir daha yaptırmam. Ama biz önce borçları harçları kapatacağız, daha sonra oraya neşteri vuracağız; çünkü çok sıkıntılar başladı orada ve islah da edilemiyor. Ben şu an da sabırla kendi kendilerine adım atsınlar diye bekliyorum. Durum bundan ibaret. Ne zamana kadar istiyorsanız orada sanayi faaliyetinize devam edebilirsiniz."


Soru cevap bölümünün de ardından oldukça verimli geçen ve Esenyurt İlçesiyle ilgili hemen her projenin aktarıldığı toplantı sona erdi.