Buradasınız : FAALİYETLERİMİZ

ESİDER, CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI UMUT ORAN'I AĞIRLADI

ESİDER, CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI UMUT ORAN'I AĞIRLADI - ESİDER, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran'ı 21 Kasım 2012 tarihinde Kurtsan firmasının genel merkezinde ağırladı. ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu tarafından karşılanan Umut Oran, ESİDER'li iş adamlarına partisinin sanayiciye ve Esenyut'a bakışını anlattı...

ESİDER, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran'ı 21 Kasım 2012 tarihinde Kurtsan firmasının genel merkezinde ağırladı. ESİDER Başkanı Muammer Ömeroğlu tarafından karşılanan Umut Oran, ESİDER'li iş adamlarına partisinin sanayiciye ve Esenyut'a bakışını anlattı...

Zaman zanman farklı siyasi partilerin İstanbul milletvekillerini ağırlayan ESİDER'in, siyaset dünyasından son konuğu ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran oldu. Kurtsan'ın genel merkezinde gerçekleşen görüşmede Umut Oran öncelikle partisinin siyaseti gençlere yaklaşımını ve örgütlenme modelini anlattı. Yüzde 10 gençlik kotası koyduklarını ve örgütleri genel merkeze bağımlı halde olmaktan kurtarmak adına yaptıkları uygulamalardan bahseden Oran; "Örgütlerin ekonomik bağımsızlıklarını sağlayarak onları genel merkezlerden uzaklaştırıyoruz. Üyelerimizden ve devletten gelen desteği örgütlere dağıtacağız.

Örgütlerimiz genel merkezden para beklemeden sokakta, mahallede siyaset yapabilecekler." dedi. Umut Oran: Parti içi demokrasiye önem veriyoruz. CHP'de üyelik görevini yerine getiren her üyenin mali delege, ilçe delegesi, ilçe başkanı, milletvekili adayı, genel başkan adayı ve parti meclis üyesi olabileceğini de belirten Umut Oran; CHP'nin merkeziyetçi bir anlayışta olmadığını, parti içi demokrasiyi olabildiğince ileri noktalara taşıdıklarını kaydetti.

Örgüt ve tabanın sesine karşı son derece duyarlı olduklarını belirten Umut Oran; "Genel seçimler öncesi 41 ilde milletvekili adaylarını belirleme yetkisini örgütlere verdik ve önseçimlere genel merkez olarak müdahale etmedik. 12 ilde ise temayül yoklaması yaptık. Yani bu illerde de örgütümüzün önüne sandığı koyduk ve çıkan sonuçları da yüzde 90 gibi bir oranla uyguladık." diye konuştu. Türkiye'nin temel sorununun siyaset olduğunu ve siyasi partiler yasasının da değişmesi gerektiğini tespitlerinde de bulunan Umut Oran, iş verenlerin ve sanayicilerin de sorunları olduğu bildiğini belirterek; "Sizlerin öncelikli sorunlarınızı konuşursak, önerilerinizi alırsak, bize sorunlarımızı meclise taşı, soru önergesi ya da kanun teklifi hazırla derseniz de mutlu oluruz." dedi.

Umut Oran: Kıdem tazminatı konusunda işvereni de işçiyi de mağdur etmeyecek yeni bir sistem kurmak gerekiyor." Kıdem tazminatı konusunun sanayiciler için önemli bir sorun olduğunu ve bu konuyla ilgili fikirlerinin ne olduğu yönündeki soruya ise Umut Oran şu şekilde cevap verdi: "Kıdem tazminatının sanayicinin en büyük sorunlarından biri olduğunu biliyoruz. İş verenin üzerindeki yükü almak lazım ama bunu yaparken işçiyi de mağdur etmemeliyiz. Öyle bir sistem kurmak lazım ki, işçi ayrılması gerektiği zaman da, emekli olduğu zaman da her türlü hakkına sahip olabilsin. İşvereni de işçiyi de mağdur etmeyecek yeni bir sistem kurmak gerekiyor.

" Kıdem tazminatı konusunda hükümetin sendikalarını ikna edemediğini ve yaptırılan anketlerde kıdem tazminatının kaldırılması durumunda halkın çok olumsuz tepki göstereceğinin de anlaşılması üzerine bu konuda bir değişikliğe gidilmediğini de belirten Umut Oran; "Kıdem tazminatı konusunun geçmiş haklar saklı kalmak kaydıyla bir sisteme bağlanması gerekiyor. Ancak burada geçmiş hakların korunması da önemli, oldu bittiye getirmek de doğru olmaz." diye konuştu.