Buradasınız : FAALİYETLERİMİZ

BEDAŞ, ESENYURTLU SANAYİCİLERLE BULUŞTU

BEDAŞ, ESENYURTLU SANAYİCİLERLE BULUŞTU -

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (BEDAŞ) yetkilileri, Evren Oto Sanayi Sitesi ve ilçenin elektrik alt yapı sorunlarını konuşmak için site yönetim kurulu, İSİDEF ve ESİDER yönetimiyle kahvaltıda bir araya geldi. Sanayicilerin sorunlarını dinleyen ve notlar alan BEDAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, sorunların çözüleceğini ifade edip, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Evren Oto Sanayi Sitesi'nde bulunan Pelit Pastaneleri ana üretim binasında yapılan kahvaltıya, BEDAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, Bölge Müdürü Tayfun Sevindik, Esenkent BEDAŞ İşletme Müdürü Bayram Altun, Evren Oto Sanayi Sitesi Başkanı Bahattin Özata, İSİFED Başkanı Mehmet Sandal, ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan ve çok sayıda sanayici katıldı.

Bahattin Özata: Site içerisinden geçen hat ihtiyacı karşılayamamakta

Evren Oto Sanayi Sitesi Başkanı Bahattin Özata, açılış konuşmasında BEDAŞ Genel Müdürü Atalay ve BEDAŞ yetkililerine ziyaretleri nedeniyle teşekkür edip, "hoş geldiniz" dedikten sonra sitenin sorunlarını aktardı. Site içerisinden geçen OG Havai Hat letkenli fabrikalar hattının siteyi beslemediğini belirten Özata, bu iletkenli hattın yer altına alınmasının da önem arz ettiğini söyledi. Sanayicilerin de şikayetleri olduğunu ifade eden Özata, "Sanayi sitemizdeki aboneler dükkanlarına ince kesitli kablo çekilmesini istememektedir. İsteklerini de müdürlüğünüze dilekçe vererek iletmişlerdir. Sanayicilerimiz, bu ince kesitli kabloların dükkanlarını beslemeyeceğinden endişe duymaktadırlar" dedi.

Mehmet Sandal: Kesintiler üretimi olumsuz etkiliyor.

İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu İSİFED'in başkanı Mehmet Sandal da konuşmasında sıkça yaşanan elektrik kesintilerinin üretimi, sipariş yetiştirmeyi, kaliteyi ve ihracatı olumsuz etkilediğini ; bazı durumlarda makinalarında kesinti ve sorunlar nedeniyle bozulduğunu belirtti.

Fevzi Torolsan: Sıkıntıların ne zaman sona ereceği hesaplanmalı

ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan da, bölge hızla geliştiği için alt yapı hizmetlerinin yetiştirilememesinin anlaşılabilir olduğunu, ancak BEDAŞ'ın bir proje hazırlayarak sıkıntıların ne kadar süre içinde aşılabileceğine dair bir takvim oluşturabilmesinin faydalı olabileceğini ifade etti. Kesintilerin yanı sıra elektriğin kalitesi noktasında da sorunlar olduğunu ifade eden Torolsan, "Voltaj alitesinin düşük olması makinelere zarar veriyor" dedi. Elektrik faturalarının yüksek olduğunu da belirten ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan, kaçak elektrik kullanımı konusunda tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Abdullah Atalay: Üç yeni fider tahsisi yapılacaktır

Sanayicilerin tüm şikayetlerini dinleyip not alan BEDAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, "Evren Sanayi Sitesi içerisinde bulunan dağıtım merkezine gelen Mercedes 2 hattı üzerinden enerji almakta ve site içerisindeki 9 adet trafo merkezi bu hat üzerinden 2014 yılına kadar beslenmekteydi. Bu hatta ek olarak Evren Sanayi Ring 2 hattı tesis edilmiş ve site bu noktadan beslenmeye başlanmıştır. Bu sayede kesinti ve gerilim şikayetleri giderilmiştir. Evren Sanayi Sitesi içerisindeki OG Havai Hattın yer altına alınması ve aydınlatma tesislerinin yapılması işleri ise geçtiğimiz yıllarda tamamlanmıştır" diye konuştu.

Devam eden tesis işlerini anlatan Atalay, "Bahçeşehir Şalt üzerinden üç yeni fider tahsisi çalışması ile Doğan Medya üzerinden Evren Sanayinin direkt olarak beslemesi yapılacaktır. Bu sayede elektrik kesintileri minimize edilecektir. Ayrıca site içerisindeki trafo merkezlerinin revizyon işleri de devam etmektedir. Evren Sanayi Sitesi'nde mevcut abonelerin sayaçlarının dışarı alınması işi ile ilgili olarak da şu anda sanayi sitesi içerisinde sayaç panolarının ve kablo tavalarının montaj çalışması yapılmaktadır. Abonelerin mevcut sayaçlarının sökülerek yeni panolara aktarım işlemine başlanılmıştır" dedi.

Atalay, Kıraç ve Beylikdüzü'ndeki hızlı gelişme nedeniyle hatların yetersiz kaldığının farkında olduklarını, Kıraç üzerinden yeni bir trafo ile besleme yapılacağını da söyledi.